34 organizacje pracodawców i związkowców podpisały się pod apelem do premiera Mateusza Morawieckiego o przywrócenie zwrotu części wydatków na materiały budowlane zakupione na cele mieszkaniowe.
Sygnatariusze apelu zwracają uwagę na potrzebę podjęcia szybkich działań dla poprawy sytuacji na rynku materiałów budowlanych, mającego bezpośredni wpływ na sytuację całego sektora budowlanego. W pierwszej połowie 2023 roku liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia spadła o 34,7% rok do roku, a liczba rozpoczętych inwestycji zmniejszyła się o 28,5%. Nastąpił wyraźny spadek sprzedaży większości wyrobów budowlanych, a także dynamiki produkcji budowlano-montażowej. Szybko rosną koszty produkcji, co przekłada się na nienaturalne wzrosty cen wyrobów budowlanych dla konsumentów. Zwiększa się skala sprzedaży wyrobów budowlanych w szarej strefie.
Obecna sytuacja bardzo niekorzystnie wpływa na kondycję finansową przedsiębiorstw produkujących wyroby budowlane. Wielu producentów dokonało restrukturyzacji organizacji produkcji (szczególnie wielozakładowej) polegającej na zamknięciu zakładów i zwolnieniu pracowników. Zatrudnienie zmalało już o około 10-12%.
Zmniejszenie liczby wydawanych pozwoleń oraz rozpoczynanych budów powoduje, że nie ma perspektyw istotnej poprawy sytuacji w kolejnych miesiącach. Branża producentów wyrobów budowlanych odczuje to najmocniej na przełomie 2023 i 2024 roku. Wpłynie to również niekorzystanie na inne branże budowlane. Już obecnie decyzje inwestycyjne, ze względu na sytuację gospodarczą, odkłada 36,9% firm budowlanych, a 27,7% wciąż planuje ograniczać zatrudnienie.
Z badań przeprowadzonych w IV kwartale 2022 r. wynika, że 42,5% Polaków odłożyło lub zawiesiło zaplanowane prace remontowo – budowlane
z powodu wysokiej inflacji oraz zmniejszonej dostępności materiałów budowlanych, wynikającej z ich wysokich cen, zaś 34,2% zdecydowało o zredukowaniu zakresu planowanych prac remontowych. W takim otoczeniu makroekonomicznym uruchomiony niedawno program wsparcia „Bezpieczny Kredyt 2%” nie przyniesie wystarczającego i koniecznego impulsu dla ożywienia i zdynamizowania branży budowlanej.
– Aby odwrócić ten niekorzystny trend i jednocześnie poprawić warunki życia Polaków należy wesprzeć remonty istniejących zasobów budowlanych i przywrócić do użytkowania pustostany (jest ich obecnie 1,86 mln). W tym celu konieczne jest wprowadzenie zwrotu części wydatków (zapłaconego podatku VAT) na materiały budowlane zakupione na cele mieszkaniowe. Przyczyni się to do zmniejszenia kosztów remontów bezpośrednio dla konsumentów i ograniczenia luki VAT – mówi Szymon Firląg, prezes Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa, który jest członkiem Konfederacji Lewiatan.
Zwrot VAT, na materiały budowlane obowiązujący w Polsce po wejściu do Unii Europejskiej, cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem obywateli i przyczynił się do uregulowania rynku budowlanego.
Podobne mechanizmy mające na celu wparcie prac remontowych wdraża region Walencji w Hiszpanii – Pla Renhata (dotacja na poprawę warunków życia w budynkach) i Czechy – Oprav dům po babičce (dotacja dla młodych rodzin na remont nieruchomości starszych niż 10 lat).
Organizacje pracodawców i związkowców apelują o przywrócenie zwrotu części wydatków na materiały budowlane zakupione na cele mieszkaniowe. Sugerują również ewentualne rozszerzenie ulgi na usługi budowlane związane z nieruchomościami mieszkalnymi. Zwracają też uwagę na uruchomienie środków z Krajowego Planu Odbudowy, które w innych krajach mają bardzo pozytywny wpływ na kondycję rynku budowlanego.
Lista sygnatariuszy apelu do premiera:
- Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa
- Stowarzyszenie Producentów Pap
- Polska Unia Ceramiczna
- Stowarzyszenie Producentów Cementu
- Sekretariat Budownictwa i Przemysłu Drzewnego NSZZ ,,Solidarność”
- Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu
- Polskie Stowarzyszenie Gipsu
- Konfederacja Budownictwa i Nieruchomości
- Związek Zawodowy „Budowlani”
- Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej
- Konfederacja Lewiatan
- Związek Producentów, Dostawców i Dystrybutorów POLSKIE OKNA I DRZWI
- Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce
- Stowarzyszenie Producentów Betonów
- Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR
- Polskie Hurtownie Dachowe
- Federacja Przedsiębiorców Polskich
- Śląska Izba Budownictwa
- Krajowe Zrzeszenie Producentów Materiałów Budowlanych CERBUD
- Grupa Polskie Hurtownie Materiałów Budowlanych
- Stowarzyszenie KOMINY POLSKIE
- Krajowa Izba Kominiarzy
- Międzywojewódzki Cech Kominiarzy
- Ogólnopolskie Stowarzyszenie ,,Kominki i Piece”
- Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych
- Polski Związek Firm Deweloperskich
- Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń
- Polska Izba Budownictwa
- Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej
- Związek Pracodawców Ceramiki Budowlanej
- Stowarzyszenie Producentów Chemii Budowlanej
- Związek Pracodawców Business Centre Club
- Stowarzyszenie Producentów Styropianu
- Stowarzyszenie Inżynierów Instalacji Budowlanych „Ekologiczny Budynek”
Apel został skierowany do: